Ako vybrať batériu do mobilného telefónu?

Batéria je to, čo robí mobilný telefón skutočne mobilným. Má však obmedzenú životnosť a po čase ju treba vymeniť. Pokiaľ netúžite hľadať každú chvíľu elektrickú zásuvku pre dobitie vášho telefónu, kvalitná nová batéria vám uľahčí život. Originálna batéria vás poteší kvalitou a dlhšou životnosťou.

Batéria je to, čo robí mobilný telefón skutočne mobilným. Má však obmedzenú životnosť a po čase ju treba vymeniť. Pokiaľ netúžite hľadať každú chvíľu elektrickú zásuvku pre dobitie vášho telefónu, kvalitná nová batéria vám uľahčí život. Originálna batéria vás poteší kvalitou a dlhšou životnosťou.

Doba čítania 8 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy batérií pre mobilné telefóny

Dnes sa bežne môžete stretnúť s dvoma typmi batérií: Li-ion a Li-Pol.

Li-ion batéria

Li-ion batéria (lítium-iónová) je "inteligentný" typ batérie, ktorý má zabudované senzory strážiace množstvo prúdu a teplotu batérie. Tým sa eliminuje možné poškodenie. Navyše má Li-ion batéria takmer nulové znižovanie kapacity pri opakovanom nabíjaní.

  • Vysoká kapacita pri malých rozmeroch

  • Bez pamäťového efektu

  • Nízka cena

  • S každým nabíjacím cyklom kapacita postupne klesá

  • Keď nie sú používané, samovoľne sa vybíja

Li-Pol batéria

Li-Pol (lítium-polymérová batéria) je najmodernejší typ batérie pre inteligentné mobilné telefóny. Má vysokú funkčnosť aj počas mrazu. Od predchádzajúceho typu sa líši tým, že namiesto tekutiny obsahuje polymérový gél. Vďaka tomu je nižšie riziko, že batéria "vytečie". Tento typ batérie býva oproti Li-ionovej batérii tenší a zo všetkých troch typov je najľahší.

  • Výrazne nižšie riziko úniku elektrolytu

  • Nízka miera samovybíjania

  • Ľahšia

  • Vyššia cena

  • Kratší životný cyklus

  • Menšia kapacita pri rovnakých rozmeroch

Parametre

Pôvod / výrobca batérie

Na trhu sú k dostaniu batérie buď originálne, pochádzajúce priamo od výrobcu daného mobilného telefónu, alebo tzv. neoriginálne, ktorými sa dodávatelia snažia uspokojiť čo najširšie spektrum užívateľov rôznych značiek. Takéto batérie môžu byť lacnejšie, tomu ale často zodpovedá aj ich nižšia kvalita a životnosť.

  • Neoriginálne batérie nemajú softvérovú podporu mobilného telefónu, a niekedy dokonca môžu spôsobiť jeho poškodenie.

  • Originálna batéria vám naopak zaručí perfektnú funkčnosť a kompatibilitu s vašim mobilom.

Než sa ku kúpe novej batérie rozhodnete, informujte sa, či budete mať k dispozícii servis výrobcu pre prípadnú reklamáciu. Nie je to vždy samozrejmosť a v prípade neoriginálnych batérií to platí dvojnásobne.

Kompatibilita

Overte si, či „sedí“ nielen značka, ale aj model telefónu, pre ktorý batériu kupujete. Nerozhoduje iba tvar batérie, ale aj napätie (udáva sa vo voltoch), s ktorým batéria pracuje. Pokiaľ si kúpite batériu s nižším napätím, váš mobilný telefón sa pravdepodobne ani nezapne. V prípade použitia vyššieho napätia, než aké mala batéria pôvodná, by mohlo dôjsť k poškodeniu telefónu. Výška napätia vo voltoch (V) sa uvádza pri každej batérii.

Kapacita

Kapacita batérie je uvedená v mAh (miliampérhodinách). Môžete zvoliť totožnú kapacitu, akú mala pôvodná batéria mobilu, váš telefón potom bude mať rovnakú výdrž ako predtým.

Ak chcete, aby vydržal nabitý dlhšie, môžete zvoliť kapacitu vyššiu, ak je k dispozícii. Počítajte však s tým, že batéria s vyššou kapacitou bude potrebovať viac času na plné dobitie. Okrem toho môže byť batéria s vyššou kapacitou ťažšia ako tá, na ktorú ste boli vo svojom telefóne zvyknutí.

Cena

Najdrahším typom batérie, aký si do svojho mobilu môžete zaobstarať, je Li-Pol. Je ale aj najlepším typom – tieto batérie sú ľahké, odolné a najpomalšie starnú. Oproti tomu je batéria typu Ni-MH lacná, pripravte sa ale na samovybíjanie batérie a rýchle znižovanie kapacity. Strednou cestou sú Li-ion batérie, ktoré sú v súčasnosti najpredávanejšie.

Všeobecne platí, že lacnejšiu obstarávaciu cenu ako batérie od výrobcu vášho telefónu majú neoriginálne batérie. Tie vás ale vo finále môžu vyjsť draho – lacným neoriginálnym batériám predovšetkým ázijských výrobcov niekedy chýbajú bezpečnostné senzory, ktoré sa starajú o teplotu batérie nielen pri nabíjaní, čo môže viesť až k explózii celej batérie aj s mobilným telefónom.

Výmena batérie v mobile

Čo by ste o batériách mali vedieť

Nabíjací cyklus

Počet nabíjacích cyklov uvádza, koľkokrát sa môže batéria vybiť a nabiť, než "odíde". Tento údaj je potrebné brať ako orientačný, pretože o životnosti batérie rozhodujú aj ďalšie faktory, ako sú frekvencia užívania a teplota, pri ktorej musí batéria pracovať.

Za nabíjací cyklus sa považuje režim batérie od jej plného dobitia po jej úplné vybitie. Platí teda, že čím viac je batéria vybíjaná "na doraz", tým menej vydrží.

Pamäťový efekt

Stav, ktorý je možné dosiahnuť nabíjaním batérie stále rovnakým prúdom do stále rovnakej výšky nabitia a zároveň aj konštantným nízkym a neúplným vybíjaním takejto batérie. Opakovanie tohto zaobchádzania s batériou vedie až k jej úplnému zničeniu. Tento efekt existuje iba u batérií typu Ni-Cd (nikel-kadmiová batéria), ktoré sa už nepoužívajú.

Dnes býva za pamäťový efekt nesprávne označovaný jav, kedy batérii klesá kapacita z dôvodu správania konkrétnej chemickej bázy operujúcej s iónmi. Tento problém sa ale týka iba spomínanej "historickej" Ni-Cd batérie alebo Ni-MH batérie a možno ho ľahko vyriešiť formátovaním batérie.

Formátovanie batérie

Jednoduchý proces, ktorý optimalizuje chemickú situáciu vo vnútri Ni-MH batérie. Stačí batériu dvakrát po sebe úplne vybiť a zase úplne dobiť.

Batéria pre mobily Samsung

Užitočné rady

Ako spoznáte, že je potrebné batériu vymeniť?

Využiteľná kapacita batérie sa v mobilnom telefóne znižuje už po pár mesiacoch používania. Čas na výmenu obvykle nastáva na prelome druhého a tretieho roku, pričom záruka na mobilný telefón sa väčšinou na výmenu batérie nevzťahuje. Záleží na počte vykonaných nabíjacích cyklov a tiež na intenzite prevádzky daného telefónu.

Než batériu vymeníte, uistite sa, že pokles jej výdrže nie je spôsobený aktivitou softvéru. Skontrolujte, či na pozadí operačného systému nebeží aplikácia náročná na energiu.

Ako sa o batériu starať?

  • Keď to nie je nutné, nevybíjajte batériu až na nulu.

  • Úplne vybitý telefón už znovu nezapínajte a dajte ho rovno nabíjať.

  • Nevystavujte svoj mobilný telefón príliš vysokým alebo naopak nízkym teplotám.

  • Nenabíjajte telefón v puzdre, batéria sa zbytočne zahrieva.

  • Ak nebudete telefón dlhší čas používať, baterku z neho vyberte.

Časté otázky

Pri niektorých batériách sa určenie pre konkrétny mobilný telefón objavuje priamo v ich názve. Pri ostatných batériách, ktoré majú označenie, napr. "Nokia BL-4C", "Samsung EB-L1G6LLU" a pod., je nutné pozrieť sa na označenie pôvodnej batérie a vybrať batériu so zhodným označením. Napovedať vám môže aj tvar akumulátora a umiestnenie kontaktov. Napätie batérie (V) by malo byť rovnaké, kapacita (mAh) môže byť nižšia alebo vyššia.

U moderných Li-Ion článkov nabíjanie cez noc batérii nijako nevadí. Lítiové batérie sú "inteligentné" a po dosiahnutí plnej kapacity sa jednoducho samy prestanú nabíjať.

Plné vybitie a nabitie batérie predstavuje jeden nabíjací cyklus. Čím viac ich necháte naplno prebehnúť, tým viac skrátite vašej batérii životnosť. Za ideálnu sa považuje prevádzka mobilu na 20–90 % kapacity batérie.